01.12.2021 MTÜ juhatuse liikme esindusõigus ja selle piiramine

Esoteerikahuviliste üle tehakse sageli nalja ja tõepoolest ajab ju itsitama, kui inimene väidab, et surnud naabrimehe vaim istub parasjagu köögilaua taga ja temaga on võimalik juttu ajada. Aga needsamad itsitajad on täiesti tõsise näoga, kui juttu tuleb juriidiliste isikute huvitavatest seiklustest…

Juriidiline isik on fiktsioon, kus registrikande tegemisest alates eksisteerib õigusruumis õigussubjekt, keda keegi pole oma silmaga näinud. Ja sellest hoolimata võib juriidilisel isikul olla väga palju ja eripalgelisi õigussuhteid nii füüsiliste kui ka juriidiliste isikutega.

Kuidas see ometi võimalik on, kui sellel juriidilisel fiktsioonil pole suud ega silmi, et oma tahet õigussuhete loomiseks väljendada? Siin tulevadki appi juhatuse liikmed, kelle üheks põhifunktsiooniks on juriidilise isiku esindamine. Lihtne ja selge ju? Pealtnäha tõesti, kuid igapäevaelus üsna nüansirikas teema.

Kõigil MTÜ juhatuse liikmetel on seadusest tulenevalt ühetaoline ja piiramatu esindusõigus ning seda saab registrist vaadata, kes on ühe või teise ühingu juhatuse liikmed. Või kas ikka saab? Koolitusel uurime, milline tähendus on registrisse kantud infol, kuidas ja millal algab ja lõppeb juhatuse liikme ametiaeg ning sellega kaasnev esindusõigus. Arutleme ka selle üle, millal ja miks on mõistlik juhatuse liikme esindusõigust piirata ning kes ja kuidas seda tegema peaks. Ja lisaks seadusest tulenevale esindusõigusele võtame jutuks ka tehinguga saadud esindusõiguse.

Kui ka Sulle tundub, et juriidilise isiku õigusvõime ja esindamisega seonduv väärib lähemat uurimist, siis on see koolitus just õige koht selleks.

Aeg: 01.12.2021

Maht: 4 akadeemilist tundi

Koht: veebikeskkond Zoom

Sihtgrupp: kõik praegused ja tulevased mittetulundusühingute juhatuse liikmed

Koolituse tulemusena:

  • tead, millised on ühingu esindamise õiguslikud alused

  • tead, millal algab ja lõppeb juhatuse liikme ametiaeg ning milline on selle seos registrikandega

  • oskad analüüsida argumente juhatuse liikme esindusõiguse piiramiseks ning vormistada otsused korrektselt

Metoodika

Traditsiooniline loenguformaat vaheldub harjutustega. Koolituse ajal on võimalus esitada koolitajale kirjalikke küsimusi ja kommentaare.

Enne koolituse algust tasuks välja otsida ühingu põhikiri ja juhatuse liikme leping, kui need sisaldavad esindusõiguse piiranguid.

Ajakava ja teemad

Kellaaeg
9:45 koguneme Zoomi koolitusruumis
10:00 – 11:30
  • juriidiline isik ja tema õigusvõime
  • esindusõiguse olemus, sisu ja ulatus
  • seadusest tulenev ja tehinguga saadud esindusõigus
11:30 – 11:45 Paus
11:45 – 13:15
  • esindusõiguse piiramine
  • esindusõiguseta tehtud tehingud ja õiguslikud järelmid tehingu erinevate osapoolte jaoks

Koolitaja

Kaidi Holm on Juhatuse Kompetentsikeskuse juhataja, juhtiv koolitaja ja nõustaja. Kaidil on nii pedagoogiline (Jyväskylän Opettajakorkeakoulu) kui ka õigusalane (Tartu Ülikool) kõrgharidus ja põhjalikud kvaliteedi-juhtimise alased teadmised (Tallinna Tehnikaülikool) ning üle 20-aastane kogemus juhatuse liikmete jõustamisel.

Koolituse hind

Koolituse hind on 59 € ja koha koolitusgrupis tagab tasutud arve.

.

Õppijad räägivad

Kirjeldus…

Kirjeldus…

Kirjeldus…

KKK

Kuidas ma saan kontrollida, kes on ühingu juhatuses?

Päringu registrisse kantud andmete kohta saate teha aadressil https://www.rik.ee/et/e-ariregister.

Mul on selline olukord, et olin pikki aastaid MTÜ juhatuses, kuid paar aastat tagasi valiti uus juhatus. Selle aasta alguses avastasin, et minu nimi on ikka veel registris, kuigi ma pole enam ammu juhatuse liige. Olen ka ühingu praegusi juhte teavitanud, et nad mu nime registrist eemaldaks, kuid midagi tehtud pole. Kas ma saan kuidagi ise kah oma andmed registrist eemaldada?

Kui praegune juhatus ei ole registrile kandeavaldust esitanud, on kõige mõistlikum registrile teatada, et registris olevad andmed ei ole õiged. Register esitab vastavalt MTÜS § 82 sätestatule ühingule järelepärimise ja teostab vajalikud protseduurid.

Kohtade arv: 20 (20 vaba kohta)
Lisa kalendrisse
Go to Top